Have any questions?    +27 (0) 11 614 1938    hms@jeppeboys.co.za

News

About   |   News   |   Events   |   Giving Back   |   Reunions   |   Newsletters   |   Contacts

Obituaries:

It is with great sadness that we inform you of the passing of the following Old Boys:

  • Ralph Ririe                 27 July 1953 – 25 Feb 2018           (1966 – 1970) Duiker
  • Allan Duggan             8 April 1948 – 15 May 2018          (1961 – 1964) Impala                                         
  • Alex Figgins                3 Dec 1951 – May 2018                  (1965 – 1970) Impala
  • Warren Williams       5 Sept 1980 – 12 April 2018         (1994 – 1998) Eland                        
  • Malcolm Cameron     18 June 1948 – May 2018            (1961 – 1966) Oribi (Head Boy of Oribi)
  • Paul Lundie                24 July 1940 – June 2018             (1955 – 1959) Tsessebe
  • Desmond Plint           30 April 1946 – July 2018              (1960 – 1964) Oribi
  • Brian Pistorius           20 February 1931 – 8 July 2018   (1944 – 1948) Sable (Head Boy of School)  
  • Julian Burns-Thomson                         July 2018             (1983 – 1987) Impala
  • Frederico Dongue                                 July 2018               (2009 – 2013)
  • Robin Hodgson          17 September 1950 – Aug 2018     (1964 – 1968) Duiker
  • Brian King                   22 April 1940 – July 2018               (1953 – 1957) Roan
  • Errol Ballen                 12 January 1954 – Aug 2018          (1968 – 1972) Impala
  • Neil “Curly” Burke     13 July 1956 – 19 Aug 2018           (1970 – 1974) Oribi (Captain of Swimming)                                                                                   

Blast from the Past:  

100 Years – 1918

  • Headmaster – Jeppe officially did not have a Head Master in 1918. Mr J H Payne died in 1917 and Mr M Manduell was officially appointed Head Master in 1919.
  • Head boy –   Terence Whitelaw (Oribi). This would be the first year, as Terence was Head boy in 1919 as well. (During this period he was known as the Captain of the School)
  • No record of a band.
  • Soccer – Played 13, won 7, drew 2, lost 4 – goals for 35, goals against 18
  • Cricket – played 16, won 7, drew 4, lost 5
  • Girls Hockey – played 7, won 4, drew 1, lost 2, goals for 13, goal against 11.
  • Robert Catterall 1918 (Oribi) (Springbok cricketer) sets new batting record of 206 not out against St Johns and scores 147 as well.
  • 10 Head Prefects among hundreds of Jeppe Old Boys and staff serving in the Great War.
  • Girls divided into Houses for the first time, they were known by the first four ordinal numbers: 1st House, 2nd House, 3rd House and 4th House.
  • Last year that the girls would be at these premises. The girls would move to their new home in 1919

50 Years – 1968

  • Headmaster – Haldane Hofmeyr   (1967 – 1978)
  • Head Boy –  Ken Curr (Sable)
  • Pipe Band – Pipe Major   Ian Koller (Eland)
  • Rugby & Hockey vs KES  Lost 9 – 15 1 – 3 Lost
  • Rugby & Hockey vs St John  9 – 9 Draw 4 – 0 Won
  • Rugby & Hockey vs Parktown   11 – 12 Lost 1 – 1 Draw
  • Rugby vs Pretoria Boys   3 – 8 Lost 0 – 0 Draw
  • Cricket vs KES   Lost by 74 runs
  • Harold Bromberg 1955 (Sable)   Represents South Africa at the Maccabi Games in 1957 and wins the 100m in a new Maccabi Games record of 10.4 secs.
  • At the Maccabi Games in 1957 – Jeppe had six old boys who represented South Africa in seven sporting disciplines. Winning three gold medals and two silver medals.
  • Asian Flu epidemic disrupts the school with high levels of absenteeism.

25 Years – 1993

  • Headmaster – David Quail  (1978 – 1997) Head Boy in 1954  (Tsessebe)
  • Head Boy  – Stephen Wardle  (Roan)
  • Pipe Band – Pipe Major  Craig Whitley (Impala) (This was Craig’s second year of three years as Pipe Major)
  • Rugby & Hockey vs KES,  21 – 22 Lost 2 – 2 Draw
  • Rugby & Hockey vs Parktown,  22 – 9 Won 0 – 1 Lost
  • Rugby & Hockey vs St Johns,  18 – 17 won 0 – 1 Lost
  • Rugby & Hockey vs Pretoria Boys  12 -12 Draw 0 – 3 Lost
  • Boden Trophy – Jeppe shared the Boden Trophy with St John’s
  • This year was the first time that South Africa were allowed back into the Olympic Games, after being banned from 1960.  Jeppe had one representative at the games, Kurt Landsberg 1980 (Koodoo) – Rowing. David Shapcott 1986 (Oribi) was also selected but unfortunately, was injured.
  • Cricket – Jeppe lost in the John Waite final to St Stithians. No recorded fixture against KES.
  • Jeppe Old Boys first hockey team won the South African Champion of Champions Tournament, beating Natal Technikon 2–1 in the final.

3 Weeks at Jeppe      21 May 2018 – 11 June 2018

  • 27 boys selected for Provincial Rugby Teams
  • 10 of the above selected for the Lions U18A Team
  • 5 of the above selected for the Lions U16A Team
  • 34 Boys selected for the Provincial Hockey Teams
  • Daryl Impey (Koodoo)  – Riding in the Criterium Du Dauphine                                            
  •  Won Stage 1 and the wearer of the Yellow Jersey and won   the Green Jersey for the point’s classification.
  •  Sbu Nkosi (Tsessebe) Selected to play for the Springboks. Scores two tries in his first game.
  • Springbok U20 Team for the World Cup –   Tyrone Green   (Oribi);  Wandisele Simelane (Oribi)   (Top try scorer for the tournament);      Bafana Nhleko (Oribi)   Assistant Coach
  • Reg Hammond and Karl Spilhaus Selected managers of the Lion’s U18A Craven week Team