Have any questions?    +27 (0) 11 614 1938    hms@jeppeboys.co.za

Well-known Old Boys

Academics

Old Boys who became academics
Chancellors, Vice Chancellors, Rectors & Vice Rectors
1919Prof Cornelius de Kiewet (Eland)
President University of Rochester (1951 ? 1961)
1923Stanley Jackson (Tsessebe)
Deputy Vice Chancellor – University of the Witwatersrand
1957Prof Graham Hall (Impala)
Rector - Johannesburg College of Education
1967Kevin Tait (Koodoo)
Vice Rector – Johannesburg College of Education (1993 – 1997)
Professors
1903Leslie Blackwell (No House)
Law ? Fort Hare University
1905E B Israel (No House)
Ophthalmology – New York Post Graduate Hospital
1910George Quail (Impala)
Honorary Prof – University of the Witwatersrand
1912George Shepherd (Duiker)
Operative Dentistry – University of the Witwatersrand
1913Raymond Alexander (Impala)
Director of Veterinary Services of the Union
1917Jack Friedman (Koodoo)
Hon Prof of Forensic Medicine – University of the Witwatersrand
1919Edward Roux (Oribi)
Botany – University of the Witwatersrand
1919Cornelius de Kiewiet (Eland)
History ? University of Rochester USA Prof at Iowa University
1920Julius Staz (Koodoo)
Dean of the School of Dentistry – University of the Witwatersrand
1920Ignatius de Villiers (Oribi)
Engineering - University of the Witwatersrand
Chief Engineer of ESCOM
1923Stanley Jackson (Tsessebe)
Geography – University of the Witwatersrand
1923Josse Kaye (Koodoo)
Radiology – University of the Witwatersrand
1923Sam Kleinot (Eland)
Surgery – University of the Witwatersrand
1923Tommy Osborn (Duiker)
Physiology – University of the Witwatersrand
1927George Quail (Impala)
Honorary Prof – University of the Witwatersrand
1929Sam Wayburne (Impala)
Paediatrics – University of the Witwatersrand
1932Joel Mandelstam (Eland)
Biochemistry – University of Oxford England
1933Len Samuel (Koodoo)
First Director of the Graduate School of Business Admin – University of the Witwatersrand
1936Joseph Gillman (Koodoo)
Physiology – University of the Witwatersrand
1937Hilder Ginsberg (Eland)
1938David Friedberg (Tsessebe)
Cardiology – University of South Florida USA
1939Robert Plewman (Koodoo)
Mining – University of the Witwatersrand
1940Andries Brink (Impala)
Medicine – University of Stellenbosch - Chairman of the Medical Council
1941Mike Nissenbaum (Koodoo)
Radiation Therapy – University of the Witwatersrand
1942Morris Simon (Duiker)
Radiology – TUFTS University Boston
1943Peter Alexander (Impala)
English ? University of New South Wales Australia
1945Gordon Nelson (Impala)
Psychology – University of Port Elizabeth
1945Lyn Baker (Impala)
Surgery – University of Natal
1945Kurt Schwarz (Eland)
Social Sciences – University of Canterbury Christchurch New Zealand
1945Robert Metz (Tsessebe)
Searle University
1945Harold Seftel (Koodoo)
Medicine – University of the Witwatersrand
1946David Mymin (Eland)
Cardiology – University of Winnipeg Canada
1946Eugene Dowdle (Oribi)
Immunology ? University of Cape Town
1946Michael Treisman (Duiker)
Social Sciences – University of Oxford England
1946Sam Wolpert (Impala)
Neuroradiology – TUFTS University Boston
1947Joseph Marcus (Eland)
Paediatric Neurology ? Down State Medical Centre New York
1947Leslie Blumgart (Tsessebe)
Surgery ? University of London - Hammersmith Hospital
1947Freddy Siew (Koodoo)
Neuromediology ? Hebrew University
1948Ivan Melman (Impala)
Music – University of the Witwatersrand
1949Mark Lowenthal (Oribi)
Geriatric ? Ben-Gurion University of the Negev Be'er Sheva Israel
1950Norman Jaffe (Duiker)
Paediatrics – TUFTS University Boston USA
1950Jack Katz (Duiker)
Medicine – Irvine University USA
1951Bob Hepple (Roan)
Human Rights Law ? Clare College Cambridge
1951Assoc Prof Promund Obell (Sable)
Medicine – University of the Witwatersrand
1951Assistant Clinical Prof Berney Goodman (Duiker)
Geriatric Psychiatry
1952Richard Dutkiewicz (Tsessebe)
English – University of Cape Town
1953Bronislaw Dutkiewicz (Tsessebe)
Mechanical Engineering ? University of Cape Town
1954Peter Spargo (Sable)
Education – University of Cape Town
1954Colin Welsch (Impala)
Architecture – Stellenbosch University
1954Richard Baker (Eland)
1955Michael Kew (Duiker)
Medicine – University of the Witwatersrand
1955Neville Rice (Roan)
Metallurgy ? Imperial College ? London
1956Louis Touyz (Duiker)
Periodontics – McGill University Montreal
1957Graham Hall (Impala)
Education – University of the Witwatersrand
1957Brian Cheadle (Duiker)
English – University of the Witwatersrand
1960Ralph Stacey (Eland)
Management – University of Hertfordshire
1962Hilton Levin (Duiker)
Anaesthesiology and Intensive Care
1964Donald Hains (Sable)
Otolaryngology – University of the Witwatersrand
1965Terry Marsh (Impala)
Education ? Rhodes University Dean of Faculty
1967Mario Altini (Impala)
Dentistry – University of the Witwatersrand
1969Franco Guidozzi (Impala)
Medicine – University of the Witwatersrand
1972Associate Prof Christo Nel (Koodoo) (Head Boy) Business Leadership and Strategy
Stellenbosch University
1972Stephen Pistorius (Sable)
Physics – University of Manitoba
1972Stephen Pistorius (Sable)
Radiology – University of Manitoba
1973Michael Danckwerts
Pharmacy & Pharmacology – University of the Witwatersrand
1974Associate Prof Malcolm Nay (Sable)
Music – University of the Witwatersrand
1974Garth Shelton (Koodoo)
International Relations ? University of the Witwatersrand.
1979Robin Young (Tsessebe)
Mathematics and Statistics
University of Massachusetts
1980Associate Prof Scott Hazelhurst (Koodoo) Electrical and Information Engineering
University of the Witwatersrand
1984Associate Prof Jonathan Noble (Duiker) School of Architecture
1986Alex Welte (Duiker)
Applied Mathematics – University of the Witwatersrand
1997Associate Prof Dylan Shell (Koodoo) Computer Science and
Engineering Texas A & M University
Honorary Doctorates
1913Raymond Alexander (Impala)
Doctor of Science (1955)
University of Cape Town
1917Gideon Malherbe (Oribi)
Doctor of Laws (1970)
University of the Witwatersrand
1917Gideon Malherbe (Oribi)
Doctor of Laws (1960)
University of Cape Town
1919CW de Kiewiet (Eland)
Doctor of Literature ? University of Botswana, Lesotho and Swaziland
1920Julius Staz (Koodoo)
Doctor of Science in Dentistry (1976)
University of the Witwatersrand
1920Ignatius Michael de Villiers (Oribi)
Doctor of Science in Engineering (1964)
University of the Witwatersrand
1923Stanley Jackson (Tsessebe)
Doctor of Laws (1976)
University of the Witwatersrand
1928Patrick Lewis (Impala)
Doctor of Laws (1970)
University of the Witwatersrand
1924Maurice Shapiro (Duiker)
Doctor of Laws (1974)
University of the Witwatersrand
1931Herbert Cecil Nicholas (Koodoo)
Doctor of Laws (1985)
University of the Witwatersrand
1940Edgar Mendelssohn (Oribi)
Doctor of Laws (1972)
University of the Witwatersrand
1942Harry Schwarz (Oribi)
Honorary Doctorate (1995)
University of Judaism now known as American Jewish University
1942Harry Schwarz (Oribi)
Honorary Doctorate (2005)
University of Stellenbosch
1944Lionel Abrahams (Impala)
Doctor of Literature (1986)
University of the Witwatersrand
1945Harry Seftel (Koodoo)
Doctor of Laws (1995)
University of the Witwatersrand
1951Bob Hepple (Roan)
Doctor of Laws (1996)
University of the Witwatersrand
1951Bob Hepple (Roan)
Doctor of Laws (2006)
University of Cape Town
1957Derek Cooper (Duiker)
Doctor of Laws (2011)
University of the Witwatersrand
1957Graham Hall (Impala)
Doctor of Education (2006)
University of the Witwatersrand
Rhodes Scholars
1916John Osborn (Koodoo)*
1917Gideon Malherbe (Impala)
1917Prof J Eckstein (Eland)
1919Prof Cornelius de Kiewiet (Eland)
President of the University of Rochester
1923Prof Tommy Osborn (Duiker)
Physiology
1939Prof Robert Plewman (Koodoo)
Mining
* Awarded a Rhodes Scholarship but could not accept the award as Oxford did not have an agriculture faculty
Elsie Ballot Scholars
1932Thomas Fraser (Oribi) (Head Boy)*
This award for studies at Cambridge is similar to the Rhodes Scholarships at Oxford
Old Boys who became Headmasters
1906Miss R Bredell (No House)
Jeppe High Preparatory School
1911St John B Nitch
Highlands North and KES
1913Allan Thompson (Koodoo)
Mayfair High
1915James Holburn (Eland)
Hellenic School Kensington & Malvern Junior High
1916Jimmy Barbour (Duiker)
Observatory Junior High
1920James Brownlie (Duiker)
Leicester Road Primary
1921Mannie Gordon (Oribi)
Houghton Primary
1921Herbert Noble (Eland)
Pretoria Boys High
1923Alex Morrison (Impala)
Malvern West Primary Brakpan High & Superintendent of Education
1923John Morrison (Impala)
Kensington South Primary and Malvern High
1924Ernest Aspoas (Koodoo)
Roosevelt High
1925Gustave Masterax (Duiker)
Townsview Primary
1926Frank Braun (Koodoo)
Leicester Road Primary
1933Jimmy Lane (Eland)
Townsview Primary
1936Herbert Crosley (Impala)
Hyde Park High
1937Frank McDougall (Koodoo)
Brakpan & Hillview High
1938Dr Peter L W Becker (Oribi)
Roosevelt Primary
1938John Lowe (Eland)
Benoni High
1940Sam Sinoff (Koodoo)
Yeshiva College
1942George Collier (Koodoo)
Alan Wilson
1942Izzie Kahanowitz (Tsessebe)
Carmel College Durban
1944Harold Ward (Tsessebe)
Selcourt Primary
1945Robert Daniels (Impala)
Kensington South Primary
1947Bishop Reginald Orsmond (Eland)
Boys Town
1952Alan C Burgess (Duiker)
Northcliff High
1953John Whiteford (Eland)
Sir John Adamson High
1953Peter Conradie (Roan)
1954David Quail (Tsessebe) (Head Boy) (1978 – 1997)
Jeppe High School for Boys
1956Michael Quail (Tsessebe) (Head Boy)
Forest Town
1956Michael Quail (Tsessebe) (Head Boy)
Waterkloof House Prep School
1959Neil Crichton (Oribi)
Roosevelt High
1962Terence B Wilsenach (Impala)
Queens High
1963Patrick Mostert (Eland)
Observatory East Primary
1964Robert Botts (Impala)
Marian College Linmeyer
1966Christopher Young (Impala)
Fairmount Primary
1966Gavin Wilmot (Oribi)
Sir Pierre van Ryneveld
1967Kevin Tait (Koodoo) (1997 – 2007)
Jeppe High School for Boys
1971Heliodoro Perreira
E P Bauman Primary
1972Harold Ford
Kensington Ridge Primary
1974Mark Grace (Impala)
St James Preparatory
1974Dr Larry Harmer (Oribi)
Edenvale High
1978Dave Pitcairn (Oribi)
Reddam Cape Town
1984Anthony Short (Roan)
Tabeetha School in Jaffa, Israel
1985Sean Fuchs (Koodoo)
Crawford Lonehill
1985John Luis (Koodoo)
Reddam Bedfordview
Old Boys who became Deputy Headmasters
1910Alf H C Cooper (Koodoo)
Athlone Boys High
1916Jimmy Barbour (Duiker)
Troyeville Central
1917Richard L Aspoas (Koodoo)
Parktown Boys High
1923Ernest Aspoas (Koodoo)
Roosevelt High
1928William Jenkin (Eland)
Colin Mann
1931John Sole (Koodoo)
Benoni High
1960Errol Da Silva
Forest High
1961Ian D Adam (Sable)
Jeppe High School for Boys & Glenvista High
1962Brian Barker
Goodria Christian College
Brisbane Australia
1966John Oehley (Oribi)
Pretoria Boys High
1966Christopher Young (Impala)
Birch Acres Primary
1984Richard Laidley (Koodoo)
Dunvegan Primary
1985John Luis (Koodoo)
Senior Deputy Head at Oprah Winfrey Leadership Academy
1990Glen Hewitt (Tsessebe)
Beaulieu Prep
1990Dale Jackson (Eland) (Head Boy)
Jeppe High School for Boys
1990Graeme Mitchley (Tsessebe)
Hurlyvale Primary
1996Sean Wilson (Roan)
Jeppe High School for Boys
Staff who died in Office
†† - Killed in action
1916Frederick Pooler
1917†† James H A Payne
Headmaster (1905 ? 1917)
1924Harry Percival Jackson
1926Robert Waldo Wilson
1937Arthur Lawrence Cheeseman
1941W F Candy
1941Mrs E H Forbes
1941†† Alan Dashwood
1941†† Fritz Von Linsingen
1949William R Jenkin (Eland)
Old Boy and Teacher
1964Gus Jensen
1966Henry Beckwith
Headmaster (1963 ? 1966)
1976Matthias Stander
Vice Principal
2004Rupert Jooste
Matrons who died in Office
Ms Daintree (Tsessebe)
Mrs Prokoph (Tsessebe) (1942)
Ms Stone (Mpiti)
Ms Slatter (Mpiti)
Ms L Verbi (Oribi) (1980)
Mrs E Labuschagne (Oribi) (1992)